İletişim: Dernek@orfadder.org

Dünyaya Açılan Kapılarımız Denizcilik Okulları

KPT. Harun AKBAŞ

Bölgemizdeki Denizcilik Okullarına Yeterli Destek Veriliyor mu?
Ülkemizde ilk Denizcilik Lisesine sahip olan ilimiz Ordu’dur.
Orduda Denizcilik Meslek Lisesi olarak 1973 yılında açılan ve 1974 yılında ilk öğrenci alımı yapan denizcilik okulu, 1983 yılında kapanmıştır.
Ardından sırasıyla ilçemizde 1994 yılında Denizcilik Meslek Lisesi, 2006 yılında Meslek Yüksek Okulu ve 2003 yılında Deniz Bilimleri Fakültesi açılmıştır. Bugün Fatsa ilçemizde bulunan 3 denizcilik okulu, Denizcilik sektörüne Gemi Adamı yetiştirmektedir. Sektörde hızla adını duyuran okullarımızdan pırlanta gibi Denizciler yetişmektedir. Dünya Denizlerinde Nazlı bayrağımızı daha iyi dalgalandırmak ve en iyi şekilde temsil etmek için bölge okulumuza gerekli desteğin verilmesi gerekmektedir. Konu okullarımıza ek bir desteğin verilmesi, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde gemi adamlarının kalitesini artırmak ve ülkemize döviz girdisinin sağlanması için elzemdir. Mezun öğrencilerimizin, sektöre daha hazır daha bilinçli ve eğitimli olması dünya denizcilik sektöründe hızla yerimizi almamız açısından son derece önemlidir. Bugün yabancı armatörlerin gemilerinde Ukraynalı , Filipinli, Rus, Hintli gemi adamları çalışmaktadır. Ülkemiz için büyük bir kayıp olup, bu açığın derhal kapatılması gerekmektedir. Bölge iş adamlarımızın, ticaret odalarının ve derneklerin okullarımıza sahip çıkması okulların ihtiyaçlarına destek olunması gerekmektedir. Zira bölgemizde bulunan bu okullar; hem ilimizi, ilçemizi tanımakta hem de gençlerimizin öğrenim hayatına, geleceğine katkı sağlamaktadır. Okulların desteklenmesi, ilerleyen süreçte gemi sanayisinin bölgemizde gelişmesinin de önünü açacaktır. Dünya denizlerinde okullarımızdan mezun kaptan ve mühendislerin öncü olması dileğimle…

Yorum / Soru Bölümü

Türkiye’deki denizcilik sektörünün zorlukları göz önünde bulundurularak başlatmış olduğum bu organizasyon programımızda denizcilik sektöründeki çalışanları ve firmaları bir arada buluşturmak ilk hedefimizdir.

İletişim

ORFADDER
Kurtköy Mahallesi, Ankara Caddesi No:289/21
Yenişehir Pendik İstanbul
dernek@orfadder.org
orfadder.org